понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 0
home Фудбал

Астон Вила се изедначи со Јунајтед по број на финалиња во Лига купот

Астон Вила се изедначи со Јунајтед по број на финалиња во Лига купот

Екипата на Астон Вила ќе игра во финалето на англискиот Лига куп, откако синоќа во реванш полуфиналниот дуел го победи Лестер со 2:1 за вкупни 3:2.

Клубот од Бирмингем по деветти пат во својата историја се пласираше во финалето ан ова натпреварување изедначувајќи се со Манчестер јунајтед во овој статистички индикатор. Повеќе финалиња има само Ливерпул – 12, додека Арсенал, Тотенхем и Челзи останаа на осум.

Астон Вила има пет победи во ЕФЛ, последен пат го освои трофејот во 1996 година совладувајќи го во финалето Лидс со 3:0.

Противник на Вила во борбата за трофејот ќе биде поуспешниот од пресметката Манчестер сити – Манчестер јунајтед. Првиот дуел заврши со резултат 3:1 за Сити, реваншот е вечер од 20:45 часот.

Коронавирус