вторник, 14. јули 2020. Вести денес: 92
home Фудбал

Артета разочаран по испаѓањето на Арсенал од Лига Европа

Артета разочаран по испаѓањето на Арсенал од Лига Европа

Менаџерот на Арсенал, Микел Артета беше прилично разочаран откако неговиот тим испадна од Лига Европа.

Тимот од Лондон сензационално загуби со 1:2 од Олимпијакос на домашен терен во реваншот, напуштајќи го со тоа вториот по ред европски турнир.

-Овој исход е навистина многу болен за нас. Имавме големи планови за овој турнир. Ние ја контролиравме ситуацијата на натпреварот, но промашувањата нè ставија во навистина тешка позиција и моравме да играме продолженија. Сепак, постигнувањето голови против ваква одбрана е тешка задача, но создадовме доволно шанси да победиме на овој натпревар во регуларното време. За жал, сепак, нашите грешки нè лишија од победа и ние отпаѓаме на лош начин, рече Артета на прес-конференција по натпреварот.