петок, 30. септември 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Артета по триумфот над Челзи: Доминиравме, се надевам дека ова е пресвртна точка

Артета по триумфот над Челзи: Доминиравме, се надевам дека ова е пресвртна точка

Тренерот на Арсенал, Микел Артета даде свое видување за натпреварот од 15. коло во Премиер лигата против Челси (3:1).

– Навистина голема победа за нас. Бевме многу разочарани од досегашните резултати – не толку од игрите. Нашите играчи страдаа, нашите навивачи страдаа. Нема ништо подобро од победа во лондонското дерби против Челзи на „Боксинг Деј“. Се надевам дека ова е пресвртна точка, истакна Артета.

Знам дека фудбалерите можат да играат на ова ниво. Знаеме колку е добар Челзи, но бевме подобри во големите моменти од играта. Повреди, коронавирус, играње со десет играчи… Вие почнувате да размислувате за тоа што ни треба за да го добиеме натпреварот. Убаво е да им се оддолжам на навивачите со нешто вакво. Можам да замислам колку беа разочарани досега. Започнавме добро и доминиравме. Ова влева доверба во тимот. Да продолжиме вака, додаде Артета во интервју за „Скај Спорт“.

По 15 одиграни натпревари во Премиер лигата Арсенал собра 17 бода за во моментов 14. место на табелата. (МИА)

Коронавирус