сабота, 30. јули 2022. Вести денес: 0
home Фудбал

Артета: Арсенал доминираше во второто полувреме, но не беше доволно добар во првиот дел

Артета: Арсенал доминираше во второто полувреме, но не беше доволно добар во првиот дел

Тренерот на Арсенал, Микел Артета ги сумираше впечатоците од вториот полуфинален натпревар од Лигата на Европа против Виљареал (0:0).

– Ние сме уништени, навистина разочарани. Треба да му се честита на Виљареал. Пробавме сè што можевме до последната минута. Мислам дека ја заслуживме победата, но во ваквите конфронтации сè е одредено од деталите. Имавме три сериозни шанси, противникот немаше ништо. Но, тој помина. Во првото полувреме игравме лошо со топката, но јас не сакам изговори. Само што премногу играчи, кои требаше да одлучат за судбината на мечот, дојдоа на натпреварот во не најдобра форма. Во второто полувреме игравме на многу подоминантен начин. Загубивме од повеќе причини. Не ја започнавме играта доволно добро, не беа сите во најдобра состојба. За 90%, тоа беше првото полуфинале, ние треба да учиме и учиме. Сега постои само еден начин да се влезе во европските купови – преку Премиер лигата. Ние знаеме што треба да сториме, изјави Артета.

Во финалето на Лига Европа, Виљареал ќе се соочи со Манчестер јунајтед на 26 мај во Гдањск.

Коронавирус