вторник, 30. ноември 2021. Вести денес: 40
home Фудбал

Арсенал во јануари го продава Гранит Џака

Арсенал во јануари го продава Гранит Џака

Англискиот премиерлигаш Арсенал ќе го продаде довчерашниот капитен Гранит Џака, кој направи скандал со фановите, го соблече дресот и замина во соблекувалната на ремито (2-2) против Саутемптон. По ова, одземена му е капитенската лента, а многу веројатно дека клубот ќе инсистира и да си замине во зимскиот преоден рок.

„Му ја соопштив одлуката дека веќе не е меѓу капитените на тимот, тој ја прифати и животот оди понатаму. Тој не е во составот за следниот меч, но тренира со нас секој ден без никаков проблем. Ќе треба со него да одиме полека, а најважен е интересот на Арсенал“, изјави менаџерот Унаи Емери.

Гранит Џака има актуелен договор со Арсенал до 2023 година.

Коронавирус