недела, 19. септември 2021. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

ЦРН РЕКОРД НА ПОЧИНАТИ ВО ЗЕМЈАВА: Денеска над 40 починати, НАЈМЛАДИОТ НА САМО 18 ГОДИНИ!

home Фудбал

Аргентина триумфира во Копа Америка

Аргентина триумфира во Копа Америка

Фудбалската репрезентација на Аргентина е освојувач на Копа Америка за оваа година, откако ноќеска минимално го совлада Бразил (1-0) во големото финале одиграно на теренот на противникот.

Триумфот на „гаучосите“ посебно одекна во целиот свет, со оглед што ова е прв трофеј на еден од најдобрите фудбалери на сите времиња, Лионел Меси, со својата репрезентација.

Победата и успехот е уште посладок бидејќи беше остварен на култната „Маракана“.Финалето беше решено уште во 22. минута, кога Анхел Ди Марија со лоб-удар го постигна единствениот погодок на средбата.

Бразилците до крајот доминираа, дури и постигнаа погодокот, кој, сепак, им беше поништен од офсајд, додека Аргентинците одиграа подефанзивно и чекаа шанса од контранапад.Со оваа победа Аргентина по 15. пат ја освои титулата на Копа Америка, израмнувајќи се со досегашниот рекордер во ова натпреварување селекцијата на Уругвај.

Коронавирус