вторник, 6. декември 2022. Вести денес: 138
home Фудбал

Аргентина обезбеди пласман во четвртфиналето во Купот на Америка, Меси го повтори рекордот на Маскерано

Аргентина обезбеди пласман во четвртфиналето во Купот на Америка, Меси го повтори рекордот на Маскерано

Капитенот на Аргентина, Лионел Меси го изедначи рекордот на Хавиер Маскерано по бројот на натпревари во националниот тим.

Меси се најде во почетната постава за натпреварот од Купот на Америка против Парагвај одигран ноќеска во Бразилија. Ова беше 147. натпревар во репрезентацијата на Меси.

Аргентина победи со 1:0 со голот на Гомез во 10. минута.

По три кола во А-групата, Аргентинците се лидери на табелата со 7 бода и веќе обезбедија пласман во четвртфиналето.

Qatar 2022