среда, 8. декември 2021. Вести денес: 102
home Фудбал

АПСОЛУТЕН РЕКОРД: Роналдо запиша нова историја и го сруши Пеле, бразилската легенда му се воодушевува

АПСОЛУТЕН РЕКОРД: Роналдо запиша нова историја и го сруши Пеле, бразилската легенда му се воодушевува

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле го изрази своето воодушевување од напаѓачот на Јувентус и Португалија, Кристијано Роналдо. Поранешниот фудбалер му го честиташе на 36-годишниот играч апсолутниот рекорд по бројот на голови.

Откако постигна хет-трик на натпреварот од италијанскиот шампионат против Каљари, Роналдо во кариерата стигна до 770 погодоци, додека Пеле погоди 767 пати.

– Ти се восхитувам. Сакам да те гледам како играш, и тоа не е тајна за никого. Животот е осамен лет, секој оди по сопствен пат. И какво патување имате! – напиша Пеле на Инстаграм.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Pelé (@pele)

Оваа сезона, Роналдо одигра 33 натпревари за Јувентус, постигна 30 погодоци и забележа пет асистенции.

Коронавирус