вторник, 4. август 2020. Вести денес: 0
home Фудбал

Ансуман Фати го постигна 9.000. гол во историјата на Барселона

Ансуман Фати го постигна 9.000. гол во историјата на Барселона

Барселона синоќа во натпревар од 34. коло од шампионатот на Шпанија го победи Виљареал со 4:1 и стигна до 9.000-от гол во својата историја. Нејзин творец беше 17-годишниот напаѓач Ансуман Фати.

Фудбалерот има седум голови и една асистенција на 29 натпревари од тековната сезона. „Transfermarkt“ ја проценува неговата вредност на 36 милиони евра.

Барселона со 73 бода го зазема второто место на табелата со четири бода заостанување зад водечкиот Реал Мадрид.

Коронавирус