четврток, 2. декември 2021. Вести денес: 146
home Фудбал

Англија по убедливиот триумф над Косово го повтори својот најдобар резултат во последните 111 години

Англија по убедливиот триумф над Косово го повтори својот најдобар резултат во последните 111 години

Фудбалската репрезентација на Англија вчеравечер го совлада Косово со 4:0 и ја заврши 2019 година со 38 гола. За Британците, ова е најдобриот резултат во ефикасност во последните 111 години.

Во 1966 година, кога Англија стана светски шампион за прв и единствен пат, тимот исто така постигна 38 голови, но тогаш беа потребни 17 натпревари, а во 2019 година – само 10.

Англичаните постигнаа повеќе голови пред 101 година. Тогаш тие на само седум средби, 39 пати го погодија голот на противникот.

Коронавирус