сабота, 23. октомври 2021. Вести денес: 132
home Фудбал

Ангеловски горд: Момците се бореа и жртвуваа за националниот дрес, гинеа на теренот- одиме во Полска да освоиме бодови

Ангеловски горд: Момците се бореа и жртвуваа за националниот дрес, гинеа на теренот- одиме во Полска да освоиме бодови

Селекторот на фудбалската репрезентација Игор Ангеловски, по триумфот синоќа над Словенија (2-1) во Скопје изрази задоволство и гордост од играта, како и од пожртвуваноста на своите фудбалери.

– Момците одиграа феноменален натпревар. Се бореа и жртвуваа за националнот дрес, едноставно гинеа на теренот и најпрво сакам да им честитам, а потоа да им кажам дека сум многу горд, изјави Ангеловски по мечот.

Тој посочи дека сите во тимот веќе се фокусираат кон дуелот со Полска, кој е следен ривал на „црвено жолтите“ во квалификациите.

– Сега ни се зголемија шансите да ја исполниме целта. Концентриран сум само на Полска. Покажавме во Скопје дека можеме да се носиме со нив. Ќе одиме да играме фудбал и да освоиме бод и ако ни се укаже можност и три, заврши селекторот.

Мечот во Полска се игра во недела, 13 октомври.

Локални избори 2021