понеделник, 14. јуни 2021. Вести денес: 72
home Фудбал

Ангеловски ги избра репрезентативците за првите три меча во квалификациите за СП

Ангеловски ги избра репрезентативците за првите три меча во квалификациите за СП

Игор Ангеловски, селекторот на македонската фудбалска репрезентација, денеска го објави списокот со фудбалери за првите три натпревари од квалификациите за Светското првенство (СП) 2022.

Македонија ќе ги почне квалификациите на 25 март против Романија, по што следи меч против Лихтенштахн на 28 март, а на 31 март се игра дуел против Германија.

На списокот на селекторот Ангеловски се наоѓаат 26 фудбалери.

ГОЛМАНИ: Столе Димитриевски (Рајо Ваљекано, Шпанија), Дамјан Шишковски (Докса, Кипар), Мартин Богатинов (Етникос Ахна, Кипар), Ристе Јанков (Работнички);

ОДБРАНА: Стефан Ристовски (Динамо Загреб, Хрватска), Висар Муслиу (Фехервар, Унгарија), Егзон Бејтулаи (Шкендија), Кире Ристевски (Ујпешт, Унгарија), Дарко Велковски (Ријека, Хрватска), Езѓан Алиоски (Лидс Јунајтед, Англија), Ѓоко Зајков (Шарлроа, Белгија);

СРЕДЕН РЕД: Енис Барди (Леванте, Шпанија), Аријан Адеми (Динамо Загреб, Хрватска), Бобан Николов (Лече, Италија), Стефан Спировски (АЕК Ларнака, Кипар), Елиф Елмас (Наполи, Италија), Тихомир Костадинов (Ружомберок, Словачка), Даниел Аврамовски (Кајзериспор, Турција), Марјан Радески (Академија Пандев), Ферхан Хасани (Партизани, Албанија);

НАПАД: Горан Пандев (Џенова, Италија), Иван Тричковски (АЕК Ларнака, Кипар), Илија Несторовски (Удинезе, Италија), Александар Трајковски (Мајорка, Шпанија), Крсте Велкоски (Сарајево, БиХ), Влатко Стојановски (Шамбли, Франција);

Подготовките за почетокот на квалификациите за Светското првенство, нашата репрезентација ги започнува на 22. март во Скопје.

ЕУРО 2020

Македонија