четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 1
home Фудбал

Анчелоти без влакна на јазикот му се обрати на Азар: Има еден проблем во овој момент

Анчелоти без влакна на јазикот му се обрати на Азар: Има еден проблем во овој момент
24-10-2021 Carlo Ancelotti, coach of Real Madrid, looks on during the spanish league, La Liga Santander, football match played between FC Barcelona and Real Madrid at Camp Nou stadium on October 24, 2021, in Barcelona, Spain. DEPORTES Oscar J. Barroso / AFP7 / Europa Press

Карло Анчелоти го посочи како добра вест враќањето на Еден Азар за „Ел Класико“ дербито против Барселона, но искусниот италијански стручњак не му препушти ниту една минута на „Камп Ноу“ и Белгиецот остана неискористена резерва во неделата.

Со оглед на густиот распоред, „кралевите“ немаат премногу време да ја слават големата победа над Барса и веќе вечерва играат нов натпревар во домашното првенство, на кој противник ќе биде тимот на Осасуна.

Гостите допатуваа во престолнината во извонредна форма со едно реми и три победи на последните четири натпревари, па покрај тоа што Карло говореше за цврстината на тимот од Памплона, дада искрена изјава и за ситуацијата со која се соочува Еден Азар.

Анчелоти потврди дека Азар е подготвен за игра, но негов проблем е тоа што во овој момент предност во неговиот тим имаат играчи како Винисиус и Родриго.

– Азар може да игра комотно во 4-3-3 како крило на левата страна и во 4-4-2 како втор напаѓач, зад главниот центарфор. Подготвен е за игра, но во овој момент негов проблем е што има тренер кој преферира друг играч пред него.

– Мора да го издржи овој период, има апсолутно се што треба да поседува врвен фудбалер. Треба да го преброди овој период и да прифати дека тренерот сега им дава предност на други. Имаше многу повреди и очекуваме да го видиме во најдоброто светло, – изјави Анчелоти.

Коронавирус