среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 152
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Фудбал

Амиен, кој треба да испадне од Лига 1, своите права ќе ги бара на суд

Амиен, кој треба да испадне од Лига 1, своите права ќе ги бара на суд

Амиен, кој испадна од Лигата 1 по прeдвремениот крај на сезоната во Франција поради пандемијата на коронавирус, ќе ги разгледа причините за одлуката пред да го однесе случајот пред суд, соопшти францускиот фудбалски клуб.

– Ова не е фер затоа што Амиен не може да ги брани своите интереси на теренот и да го задржи своето место во првата лига. Ќе се бориме со сите средства дозволено да докажеме дека одлуката не е фер и дека правото е целосно на наша страна, рече претседателот на Амиенс, Бернар Жоенен.

Пари Сен-Жермен, кој имаше 12 бодови предност на првото место во Лига 1, беше прогласен за шампион на Франција. Идентификувани беа учесниците во Лигата на Европа и Лигата на шампионите, како и оние кои се префрлија во Втората лига.

Раководството на Француската лига препорача замрзнување на привремениот пласман во Лига 1 и прифаќање на истиот како конечен.

Одлуката значи дека Марсеј и Рен ќе учествуваат во Лигата на шампионите заедно со ПСЖ. Лил, Римс и Ница се квалификуваат во Лигата на Европа, додека Амиен и Тулуз испаднаа од првата дивизија.

Лидерите во Лига 2, Лориен и Ленс се стекнаа со прволигашки статус.

Новата фудбалска сезона во Франција се очекува да започне на 22 август.

Коронавирус