петок, 29. јули 2022. Вести денес: 144
home Фудбал

Алонсо: Се надевам дека Мората ќе оди на Мундијалот

Алонсо: Се надевам дека Мората ќе оди на Мундијалот

Фудбалерот на Челзи, Маркос Алонсо, изјави дека неговиот партнер во шпанската репрезентација и клупски колега Алваро Мората не е задоволен од фактот што не бил повикан во националниот тим.

Алонсо очекува Мората да биде дел од репрезентацијата на Светското првенство во Москва.

– Алваро не беше премногу задоволен. Тој мораше да помине низ тежок период поради повреда. Сега е целосно подготвен, а неодамна постигна гол. Тој е многу важен играч за нас. Се надевам дека тој успешно ќе игра на крајот од сезоната и ќе оди на Мундијалот, рече Алонсо.

Шпанија в петок ја очекува контролен дуел со Германија на гостински терен.

Коронавирус