среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 96
home Фудбал

Алмирон за рекордни 21 милион фунти во Њукасл

Алмирон за рекордни 21 милион фунти во Њукасл

Премиерлигашот Њукасл го објави трансферот на играчот од средниот ред Мигел Алмир од американската Атланта за 21 милион фунти, што е нов клупски рекорд. Договорот со 24-годишниот Парагваец е со важност до јуни 2024 година.

За потсетување, претходниот трансфер рекорд во Њукасл беше поставен во 2005 година, кога клубот му плати на Реал Мадрид 16 милиони фунти за Мајкл Овен.

Алмирон во сезоната 2018 одигра 37 натпревари и постигна 13 гола во американската МЛС. Тој има 14 настапи за националниот тим на Парагвај.

Локални избори 2021