петок, 24. јуни 2022. Вести денес: 19
home Фудбал

Алегри води преговори со шпански гигант

Алегри води преговори со шпански гигант

Масимилијано Алегри се уште го бара својот нов проект да започне од нула, откако помина пет години во Јувентус. Италијанскиот стручњак ги напушти „бјанконерите“ пред една година и сè уште е без работа.

Според „Калчомеркато“, Алегри веќе имал контакт со шпански Атлетико Мадрид. Според информациите, раководството на „јорганџиите“ сака алтернатива доколку односите со Диего Симеоне треба порано да се прекинат.

Во Италија, тврдат дека поради економската криза предизвикана од пандемијата, Атлетико Мадрид ќе го замолат Симеоне да ја намали платата и ако тоа не се случи, би можело да дојде до разделба помеѓу двете држави.

Во моментот се чини дека е малку веројатно да се постигне разделба со Чоло, но можно е и варијантата Алегри на чело со Атлетико Мадрид. (МИА)

Коронавирус