вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 184
home Фудбал

Алегри: Роналдо е незадоволен од изборот за најдобар играч

Алегри: Роналдо е незадоволен од изборот за најдобар играч

Тренерот на Јувентус, Масимилијано Алегри, изјави дека Кристијано Роналдо е незадоволен од изборот за најдобар играч и дека самиот донел одлука да не присутвува на свеченото доделување на наградите.

Португалскиот фудбалер ја доби наградата за најубав гол и за најдобар напаѓач, но не му припадна најзначаната наградата за најдобар играч, која ја доби Лука Модриќ.

– По онаква сезона каква што имаше, нормално е Роналдо да биде лут за наградата.  Сепак самиот одлучи да не присуствува на свеченоста и тоа треба да се почитува, истакна Алегри.

По доделувањето на наградите на УЕФА во Монте Карло бурно реагираше и менаџерот на Роналдо, Жорж Мендеш, кој одлуката ја нарече срамна.