сабота, 28. јануари 2023. Вести денес: 29
home Фудбал

Алегри му дава дополнителен одмор на Роналдо по празниците

Алегри му дава дополнителен одмор на Роналдо по празниците

Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо ќе остане на клупата во претстојниот натпревар од Серија „А“ против Аталанта утре.

Португалецот не пропуштил меч од почетокот на сезоната, а тренерот Масимилиано Алегри смета дека е време да се одмори.

– Кристијано Роналдо ќе остане на клупата утре. Сакам еден до друг да го следиме мечот на клупата. Многу сум задоволен од неговата игра и целиот тим. Важно е Роналдо да биде свеж и во најдобра форма за решавачките натпревари во Лигата на шампионите на пролет, Јувентус стана уште посилен со Роналдо во тимот, рече Алегри на прес-конференција пред натпреварот со Аталанта.

Роналдо има 22 натпревари за Јувентус на сите турнири оваа сезона со 12 гола и 7 асистенции.