понеделник, 21. јуни 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Ал Ахли го освои третото место во Доха на СКП

Ал Ахли го освои третото место во Доха на СКП

Бразилскиот фудбалски клуб Палмеирас со два порази си заминува од Светскоото клубско првенство во Доха, пткако Ал Ахли го освои бронзениот медал и победи на пенали.

Мечот во регуларниот дел заврши без голови. Во првото полувреме повеќе напаѓаше Палмеирас, но најсериозната шанса ја имаше Ал Ахли.

Вториот дел помина во подосаден меч. Немаше голови ни во тие 45 минути, па мечот го решаваа пеналите.

Дури тројца фудбалери на Палмеирас промашија пенал, а последниот не го реализираше капитенот, Фелипе Мело. Ал Ахли не погоди два пенали, но трите дадени беа доволни за славје.

ЕУРО 2020

Македонија