сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 17
home Фудбал

Ако не остане во Баерн, Рибери заминува во Кина

Ако не остане во Баерн, Рибери заминува во Кина

Договорот на Франк Рибери со Баерн Минхен истекува на крајот од сезоната, а францускиот фудбалер нагласува дека е нестрплив да се реши неговиот статус.

Меѓутоа, раководството на баварскиот клуб наведе дека прво планира до крајот на април да го реши прашањето околу идниот тренер, а дури потоа ќе се занимава со договорите на Рибери и неговиот клупски колега Ариен Робен.

Французинот, кој од 2007 година ги брани боите на Баерн, посакува да остане во Минхен.

Германски „Шпорт билд“ објави дека Рибери е разочаран од фактот дека по толку години стаж клубот се уште го држи во неизвесност и тоа го смета за неблагодарност. Според весникот 34-годишниот фудбалер има понуди од Кина, но дека претпочита да остане во Минхен.

Доколку неговата желба не се исполни, Рибери најверојатно ќе замине за Кина

Коронавирус