петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 146
home Фудбал

Академија Пандев ја совлада Шкендија, Шкупи победи во Кавадарци

Академија Пандев ја совлада Шкендија, Шкупи победи во Кавадарци

Во рамите на десеттото коло во фудбалското првенство на Македонија, Академија Пандев со двата погодоци на Мартин Мирчевски во завршницата од натпреварот успеа да направи пресврт и да стигне до победа од 2:1.

Лидерот на табелата Шкупи победи во Кавадарци додека Ренова против Пелистер забележа триумф од 2:0.

Најубедливата победа во оваа рунда од домашниот шампионат ја забележа Брегалница која пред своите навивачи ја совлада Македонија ЃП со 4:1.

 

ФУДБАЛ – ПРВА ЛИГА 10. коло

АКАДЕМИЈА ПАНДЕВ – ШКЕНДИЈА

СТРУГА – БОРЕЦ  1:1

ТИКВЕШ – ШКУПИ 0:1

РЕНОВА – ПЕЛИСТЕР 2:0

БРЕГАЛНИЦА – МАКЕДОНИЈА ЃП 4:1

 

ТАБЕЛА

 1. ШКУПИ                                   23
 2. РЕНОВА                                  21
 3. АКАДЕМИЈА П.                    18
 4. БРЕГАЛНИЦА                       16
 5. РАБОТНИЧКИ                       15
 6. ШКЕНДИЈА                           14
 7. СТРУГА                                  14
 8. СКОПЈЕ                                 12
 9. МАКЕДОНИЈА ЃП               10
 10. БОРЕЦ                                     8
 11. ТИКВЕШ                                 6
 12. ПЕЛИСТЕР                             4