четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 111
home Фудбал

Агуеро ќе биде подготвен за Мундијалот

Агуеро ќе биде подготвен за Мундијалот

Тренерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола, соопшти дека заздравувањето на Серхио Агуеро по хируршкиот зафат на коленото тече според планот и дека аргентинскиот фудбалер во целост ќе биде подготвен за Светското првенство во Русија, кое почнува на 14 јуни.

Агуеро го повреди десното колено во почетокот на март, но Сити и без него успеа да ја освои титулата во Премиер лигата.

Поради повредата неизвесно беше дали ќе настапи и за репрезентацијата на Аргентина на Светското првенство.

– Агуеро ќе биде подготвен за Мундијалот. Добив информации од докторот Рамон Кугат од Барселона и Серхио одлично напредува, истакна Гвардиола.

Аргентина на Светското првенство во Русија игра во групата Д, а противници ќе и бидат Хрватска, Исланд и Нигерија.