сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 0
home Фудбал

Агентите на Азар работат на враќање на Белгиецот во Челси

Агентите на Азар работат на враќање на Белгиецот во Челси

Еден Азар се претвори во вистинско разочарување за Реал Мадрид, па и покрај фудбалската класа која ја поседува, се чини дека шпанскиот клуб нема да му прави проблеми да замине доколку биде испратена соодветна понуда.

Англиските и шпанските медиуми сега тврдат дека агентите на Белгиецот започнале да работат на случајот на враќање на Азар во Лондон и веќе се направени првите контакти за евентуален трансфер кој повторно ќе биде меѓу најзначајните во овој преоден рок.

Азар очигледно подобро се чувствувал во Лондон каде и ги одигра најдобрите сезони во кариерата, а и натаму е во одлични односи со голем број актуелни фудбалери во составот на Томас Тухел.

Постојат два проблеми за враќањето на Азар во клубот кој го напушти пред две сезони, од кои првата е што Челси има голем број играчи слични на неговиот профил, а главна желба на Тухел е да го засили нападот со играч како Ерлинг Халанд.

Од другата страна е Реал кој плати 100 милиони евра за Белгиецот и веројатно би барал 50-60 милиони за да му дозволи да се врати во Челси, сума која и не е така мала за играч кој не покажа ништо и ретко играше последните две сезони.

Коронавирус