вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 0
home ТВ и Филм

Животната приказна на тетката на Суреја од „Истанбулската невеста“: Актерката проговори како е да се биде самохрана мајка

Животната приказна на тетката на Суреја од „Истанбулската невеста“: Актерката проговори како е да се биде самохрана мајка

Гледачите на турската серија „Истанбулската невеста“ ја познаваат како тетката на Суреја, а еве што вели за својот живот турската актера Неслихан Јелдан.

Преку ноќ, таа стана најпознатата тетка на целиот Балкан, и пошироко, „тејзош“, како што нагалено на турски ја нарекува нејзината внука.

Актерката Неслихан Јелдан (49), која е откачената тетка на Суреја, отпрвин се чинеше дека има придружна и помалку важна улога, но како што напредува серијата, тетката станува сè поважен лик, а со верниот пријател и соработник на Фарук – Акиф, во секоја епизода прави нови и нови шеги.

„Со години сакав да станам тетка и мојата желба е исполнета“, вели Неслихан. „Станав официјалено. Сега на улица, дури и моите претпоставени ме нарекуваат тетка. Понекогаш, веднаш штом ќе го слушнам тој збор, ми паѓна на ум стара и невнимателно облечена жена, но денес ваквите размислувања не ми пречат “, се смее шармантната актерка.

Не и пречи како што вели дека во последно време не ја крева главата од работа.

„Играм во два театра, снимам серија, член сум на жири. Сепак, тоа не е секогаш случај. Има моменти кога седам со месеци и не правам ништо. Се молев за ова темпо и тука е, ме исполни “, објаснува таа, додавајќи дека отворено покажува чувства во животот. Меѓутоа, ако некој маж и се допаѓа, таа прави се што може за да не му покаже, туку едноставно прави ѕид пред него.

Тоа е всушност најмногу што таа вели за својата интима. Исто така е познато дека е разведена, самохрана мајка на Аслан, слатко мало момче од околу десет, кое мама претпочита да го поминува целото слободно време со него.

За потсетување, актерката Неслихан Јелдан, претходно ја гледавме во серијата „Сезона на црешите“ каде беше мајката на згодниот Ајаз.

Локални избори 2021