недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 52
home ТВ и Филм

Возбуда, радост и солзи: Еве како екипата на „Медена земја“ ја дочека веста за номинациите (ВИДЕО)

Тимот кој го направи македонскиот документарен филм „Медена земја“, кој доби две номинации за „Оскар“, објавата ја дочека во Еквадор.
Возбуда, радост и солзи: Еве како екипата на „Медена земја“ ја дочека веста за номинациите (ВИДЕО)

Македонија вчера беше среќна, весела, возбудена бидејќи забележа огромен успех на Оскарите…

Имено, филмот „Медена земја“ е во две конкуренции – најдобар документарен филм и долгометражен филм од друго говорно подрачје што се случува по првпат во историјата на доделувањето на Оскар.

Тимот кој го направи македонскиот документарен филм „Медена земја“, кој доби две номинации за „Оскар“, објавата ја дочека во Еквадор.

Режисерот Љубомир Стефанов на својот Фејсбук профил објави видео заедно со кинематографот Самир Љума и режисерката Тамара Котевска.

Какви се нивните реакции кога ќе слушнат за двете номинации за нивниот филм погледнете од видеото.

Локални избори 2021