петок, 20. мај 2022. Вести денес: 114
home ТВ и Филм

Твитер полуде по номинациите за Оскар: Никој не може да поверува дека овој филм не доби номинација

Твитер полуде по номинациите за Оскар: Никој не може да поверува дека овој филм не доби номинација

По номинациите за наградите Оскар, не се сите воодушевени од изборот. На листата номинирани не се најдоа некои познати имиња од А-листата.

Најмногу номинации оваа година однесоа „The Shape of Water“ на Гиљермо дел Торо со рекордни 13 номинации, потоа „Dankirk” на Кристофер Нолан, додека филмот „Three Billboards Outside Ebbing, Missouri“ има седум  номинации.

Филмските обожаватели непријатно се изненадени што филмот „Wonder Woman“ не е номиниран во ниту една категорија. Со оглед на тоа дека е своевидена револуција во филмскиот свет, многумина сметаат дека заслужил барем една номинација.

На листата номинирани нема место ниту за Анџелина Џоли, Мишел Вилијамс, Џејмс Франко, Том Хенкс…Анџелина и Мишев беа номирани за Златен Глобус, а Франко ја доби таа награда за најдобра изведба во комедија.

Коронавирус