четврток, 9. февруари 2023. Вести денес: 107
home ТВ и Филм

Славни филмски јунаци: 5 филма за животни кои мора да ги погледнете (ВИДЕО)

Славни филмски јунаци: 5 филма за животни кои мора да ги погледнете (ВИДЕО)

И животните можат да станат славни, особено во денешно време. Постојат многу познати животни кои се прославија со помош на социјалните мрежи. Сепак, пред интернет да стане тоа што е денес, животните славата ја добиваа поради филмовите.

Филмските јунаци најчесто се кучиња, мајмуни, коњи, глувци, делфини, волци, китови и тигри. Сепак ова се петте филмови за животни кои едноставно мора да ги погледнете.

1.Бејб

Ова е филм за прасе кое многу сака да стане куче чувар, а го „глумеа“ дури 48 прасиња зашто многу бргу ја прераснуваа својата улога. Шминкерите им правеа фризури и образи за да бидат што е можно послични. Во филмот учествувале дури 56 тренери на животни, а работеле со повеќе од 1000 животни. Оваа топла приказна е совршена за цело семејство.

2.Леси се враќа дома

Леси е најпознатото куче во светот на филмот. Играниот филм кој е снимен во 1943. година е направен според истоимената книга на британската писателка Ерика Најта. Главниот јунак, кучето шкотски овчар по името Лесо е продадена на богати аристократи поради тоа што нејзините сопственици се симорашни. Таа сепак сака да се врати на поранешниот сопственик и најдобрата пријателка поради што оди на долго и опасно патување.

3.Стјуарт Литл

Стјуарт е глувче со големо срце кое е вдомено во семејството Литл. Стјуарт тргнува на авантура со различни ликови, вклучувајќи и непријателот, домашна мачка, но и неговиот најдобар пријател, малото дете во семејството.

4.Бетовен

Главниот јунак на овој филм е бернандинец. Бетовен случајно испаѓа од камион на крадци кои заедно со неколку кученца го крадат од продавница за миленици. Потоа тој се прикрадува во куќата на семејството Њутон, чии деца сакаат миленик, но таткото тоа не им го дозволува. Тој одлучува да попушти под притисокот и Бетовен наскоро им го превртува животот на целото семејство.

5.Мојот пријател Вили

Вили е кит орка затворен во мал базен во еден севернопацифички забавен парик. Тој ноќе пушта тажни крици и ги упатува кон своето семејство кое весело игра во блискиот залив. Тоа неговото семејство не може да го сфати, единствено детето Џеси кој во паркот одработува казна, ја забележува неговата тага и плачење. Ова е филм и за постари и за помлади зашто во него може да се научат многу лекции за пријателството, семејството и слободата.