четврток, 13. мај 2021. Вести денес: 123
home ТВ и Филм

Рекордно мала гледаност на доделувањето на Оскарите

Рекордно мала гледаност на доделувањето на Оскарите

Бројот на телевизиски гледачи кои го следеле годишеното доделување на филмските награди Оскар, паднал на 9,85 милиони што е повеќе од двојно помалку од претходниот минимум.

Според преелиминарните проценки на компанијата Нилсен бројот на гледачи на 93. церемонија на доделување на Оскарите бил 58 проценти помалку од инатогодишните 23,6 проценти.

Продуцентите се обиделе да внесат некои промени, организирале настан без водител, со малку публика од актери и уметници номинирани за наградата кои не носеле маска.

И преносите на Златен Глобус и музичките награди Греми, одржани претходно, имаа рекордно ниска гледаност.

Коронавирус