сабота, 5. декември 2020. Вести денес: 104
home ТВ и Филм

Рекордна гледаност на „Врба“, екипата на филмот вечер на средба со публиката во „Милениум“

Рекордна гледаност на „Врба“, екипата на филмот вечер на средба со публиката во „Милениум“

За дваесет дена прикажување „Врба“ ги собори рекордите на гледаност. Филмот досега го видоа повеќе од 20.000 илјади гледачи во кината „Синеплекс“ и „Милиниум“ во Скопје и во речиси сите градови од земјава, соопшти продукцијата.

-Повеќето проекции во Битола, Охрид, Струга, Прилеп, Штип, Куманово, Крива Паланка, Свети Николе, Кочани, Богданци, Крушево, Гевгелија, Виница, Радовиш, Пробиштип, Македонска Каменица, Кавадарци… беа распродадени, соопшти продукцијата „Банана-филм“ и информира дека приходот од проекцијата во Делчево на 3 декември ќе биде дониран во Дневниот центар за лицата со посебни потреби.

Најавува и дека по завршувањето на редовната проекција на „Врба“ вечер од 20 часот во киното „Милениум“, гледачите ќе присуствуваат на сесија прашања и одговори со главните актерки и актери во филмот.

-По светската гала-премиера во Рим, „Врба“ ја имаше азиската премиера на фестивалот во Тајпеј, каде Манчевски беше режисер во фокусот. Неколкуте проекции на „Врба“, како и проекциите на неговите останати филмови, беа целосно распродадени, а тој одржа и мастерклас за обожавателите, наведува продукцијата.

Коронавирус