сабота, 3. јуни 2023. Вести денес: 50
home ТВ и Филм

Познатата актерка уапсена на протест – Веднаш и ставија лисици и ја спроведоа во станица (ВИДЕО)

Познатата актерка уапсена на протест – Веднаш и ставија лисици и ја спроведоа во станица (ВИДЕО)

Познатата американска актерка Џејн Фонда вчера беше уапсена за време на еден протест.

Имено, се се случило кај американскиот Капитол додека мирно протестирала против климатските промени.

-На актерката и на уште еден активист им беа ставени лисици и беднаш беа однесени со полициско возило, а на соцјалните мрежи се појави видео снимка од апсењето, јави АП.

Фонда се најде меѓу 16-те уапсени лица поради незаконитиот протест и обвинета е за „попречување и опстукција“.

Таа после неколку часа беше ослободена.

Пред да биде уапсена, Фонда во својот говор климатските промени ги нарече „колективна криза за која моментално треба колективна акција“.

Погледнете го моментот на нејзиното апсење: