среда, 22. март 2023. Вести денес: 50
home ТВ и Филм

Почина создавачот на Сунѓерот Боб, минатата година дозна дека боледува од тешка болест

Почина создавачот на Сунѓерот Боб, минатата година дозна дека боледува од тешка болест

Стивен Хиленбург, создавачот на популарниот цртан Сунѓерот Боб, почина на 57 години.

Тој починал по кратката битка со Амиотрофична латерална склероза ALS, невродегенеративна болест која ги напаѓа нервните ќелии, се наведува во соопштението.

Болеста на Хиленбург му беше дијагностицирана во 2017 година.

loading...