петок, 29. јули 2022. Вести денес: 51
home ТВ и Филм

Почина познат холивудски актер: Играше во „Роки“, беше сојузник на Џејмс Бонд

Почина познат холивудски актер: Играше во „Роки“, беше сојузник на Џејмс Бонд

Акционата sвезда од осумдесеттите и деведесеттите, Френк Мекреј почина на 81-годишна возраст од срцев удар, потврдија членовите на неговото семејство.

Имено, актерот се прослави во филмови како што се Бонд „Дозвола за убиство“ и „Последниот акционен херој“.

За време на неговата кариера, тој се појави во повеќе од 40 филмови, а бидејќи беше висок скоро 2 метри, глумеше претежно во акциони филмови.

Најпознат е по улогата на Шарки, сојузник на тајниот агент Џејмс Бонд во шпионскиот филм „Дозвола за убиство“ во 1989 година, а беше познат по пародијата на акционите филмови кога играше Декер рамо до рамо со Арнолд Шварценегер во „Последна акција“ во 1993 година.

Пред актерската кариера, МекКреј играше во дефанзивни позиции за Чикаго Медведи и Лос Анџелес Овните во НФЛ. Колегите беа уништени од неговата смрт.

– Жал ни е што Френк Мекреј, кој го играше Шарки во филмот „Дозвола за убиство“, почина. Нашите мисли се со неговото семејство и пријателите – пишува на официјалниот Твитер профил на франшизата „Џејмс Бонд“.

Коронавирус