сабота, 8. мај 2021. Вести денес: 72
home ТВ и Филм

Почина Магда- актерката од „Сексот и градот“ која сите ја обожаваа

Почина Магда- актерката од „Сексот и градот“ која сите ја обожаваа

Американската актерка Лин Коен почина во својата 87 година, пренесуваат странските медиуми.

Иако играше во многубројни улоги, таа најголемата популарност ја стекна со улогата на куќната помошничка Магда во култната серија „Сексот и градот“.

Веста ја потврди нејзиниот агент.

Лин е родена во Канзас Сити во 1933 година, а беше најпозната по улогата во филмот „Минхен“ на Спилберг, каде ја играше Голд Меир, потоа Магс во филмот „Игри со глад“ а се појави и во многу други филмови, претежно во епизодни улоги. како и во ТВ серии.

Таа исто така беше омилена актерка и во театарот, на Бродвеј, каде играше во многу претстави и доби многу награди.

Коронавирус