понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 174
home ТВ и Филм

Почина чешкиот режисер Јиржи Менцел

Почина чешкиот режисер Јиржи Менцел

Познатиот чешки режисер и глумец Јиржи Менцел почина на 82-годишна возраст, објави вчера неговата сопруга Олга на Фејсбук.

Менцел беше познат по филмовите кои комбинираа хуманистички поглед на светот со сарказам и провокативна сатира. Тој беше важен дел од чешкиот „нов бран“.

Неговиот филм „Строго контролирани возови“ (Ostre sledované vlaky)1966 година го освои Оскарот за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје, а комедијата „Моето мало село“ (Vesnicko má stredisková) од 1985 година беше номинирана во истата категорија.

Како режисер се потпиша зад 29 продукции, а глумел во 80 филмски и ТВ-проекти.

Локални избори 2021