петок, 30. септември 2022. Вести денес: 27
home ТВ и Филм

Овие два филма се фаворити и имаат по 7 номинации- вечерва наградите „БАФТА“ без публика

Овие два филма се фаворити и имаат по 7 номинации- вечерва наградите „БАФТА“ без публика

Наградите на Британската академија за филмска и телевизиска уметност (БАФТА) ќе бидат доделени вечер во Лондон, на церемонија без публика, поради епидемијата на коронавирусот.

Фаворити за оваа година се филмовите „Normanland“ и „Rocks“, кои освоија најмногу номинации, по седум.

„Nomadland“ на кинеската режисерка Клои Жао, која веќе е наградена со Златен глобус, беше номинирана во категоријата најдобар филм. Во таа категорија е номиниран и „The Father“со Ентони Хопкинс во главната улога на старец кој тоне во деменција.

Филмот „Rocks“ на британската режисерка Сара Гаврон е номиниран, меѓу другото, и за најдобра споредна улога во женска улога. Филмовите „Mank“, „Minari“, „Тhe Father“ и „Promising Young Woman“ добија по шест номинации.

Во категоријата најдобар странски филм, францускиот „Les Miserables“ беше номиниран од Лајд Ли, приказна за полицискиот хаос во чувствителното маало на периферијата на Париз.

Наградите БАФТА, како и наградите на Американското здружение на продуценти, Американското здружение на режисери и на „Златен глобус“, честопати се сигурни показатели за тоа кој би можел да го освои престижниот американски Оскар оваа година, 25 април во Лос Анџелес.

БАФТА е основана во 1947 година како Британска филмска академија.

Коронавирус