петок, 7. октомври 2022. Вести денес: 11
home ТВ и Филм

Ова е прв анимиран филм досега: Погледнете го цртанот што промени сè (ВИДЕО)

Ова е прв анимиран филм досега: Погледнете го цртанот што промени сè (ВИДЕО)

Џејмс Стјуарт Блектон, британско-американски режисер, се смета за татко на американската анимација. Овој еминентен уметник се прослави во ерата на немиот филм кога успеа да прикаже неколку книжевни класици.

Откако се пресели во Соединетите држави со своето семејство, тој го основаше студиото Витаграф во 1897 година и продолжи да спроведува успешни адаптации на екранот со техники кадар по кадар и традиционална, цртана анимација.

Инспириран од Алберт Смит и Томас Едисон, Блектон одлучи да го изрази своето мајсторство преку кинематографија. Еден од неговите први цртани филмови „Волшебниот цртеж“ е објавен кон крајот на 19-от и почетокот на 20-от век. Во него, тој не отстапи многу од техниките што ги користеа другите филмаџии од тоа време. Блоктон се одлучи за техниката рамка по рамка околу 1905 година, кога неговиот тим случајно ја откри илузијата на континуитет што произведува пареа од ефектот на запирање.

Сепак, немиот анимиран филм на Блектон „Хумористични фази на смешни лица“ од 1906 година се смета за прв анимиран филм снимен на стандардна филмска лента. Овој шармантен краток цртеж се состои од смешни сцени во кои тие се кловн или куче кое прескокнува хулахоп. Првиот беше направен на таков начин што се чини дека цртежите се движат сами, што дава илузија на игран филм.

Овој цртан филм беше неверојатно влијателен. Тој ги инспирираше другите американски режисери да експериментираат со самата техника рамка по рамка. Блектон бил меѓу нив, па неговиот цртан филм „The Haunted Hotel“ од 1907 година стана неверојатно популарен во Европа. Како што светот се обидуваше да навлезе во неговите тајни, анимацијата се менуваше засекогаш.

Коронавирус