четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 13
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home ТВ и Филм

Критичарите пресудија: Новиот „Top Gun“ го „шие“ стариот

Критичарите пресудија: Новиот „Top Gun“ го „шие“ стариот

Новиот „Top Gun: Maverick“ во режија на Џозеф Косински, е многу подобар од неговиот претходник велат критичарите.

Заплетот на американскиот акционен филм се одвива во свет каде што изгледа никој не е толку загрижен од заканата на модерната машкост. Еден од пилотите е жена (ја игра Моника Барбаро), што е значително отстапување од оригиналниот филм од 1986 година, снимен во време кога на жените не им било дозволено ни да летаат во борба.

Без да ги исмева или омаловажува, „Top Gun: Maverick“ им дозволува на своите машки ликови сомнеж и несигурност, плашејќи се дека можеби не се секогаш најдобри во сè, дури и загрижени дали се премногу стари за да бидат важни.

Во еден момент, Ед Харис, во улога на задмирал, го пресекува главниот лик Пит „Маверик“ Мичел (Том Круз), поради непочитување на наредбите: „Иднината доаѓа, а вие не сте дел од неа“. А Маверик секако ја чувствува таа вознемиреност и страв од иднината. Никогаш не успеал да го достигне чинот капетан, свесен е и дека „качувањето во кариерата“ всушност само ќе го приземји, па сè уште работи како тест пилот за морнарицата.

Но, тогаш неговиот стар пријател и ривал Том „Ледениот човек“ Казански (Вал Килмер), кој сега е официјално голем човек, стапува на сцената и го поканува Маверик да обучи група млади луѓе за речиси невозможна мисија. Тие ќе мора да ги водат своите авиони низ заоблен кањон, летајќи на опасно ниски височини, со цел да ја уништат непријателската писта и бункер. Еден љубоморен член на екипажот на Циклон (Џон Хам) не мисли дека Маверик е достоен за задачата, што секако значи дека не може да го одбие.

Така, Маверик се враќа на местото каде што сè започна, во Мирамар. Уште пред првиот ден на работа, тој ги запознава своите 12 регрути, управувани од неговата стара љубена Пени (Џенифер Конели), денес мајка на ќерка која сака да плови во слободното време. Во една сцена, таа го носи Маверик во нејзиниот брод, таа управува со кормилото додека тој внимателно се држи за оградата зад неа.

„Зарем не треба да бидам во морнарицата“, го прашува таа, а тој одговара: „Не пловам со чамци, Пени, слетувам на нив“.

Во секој случај, Маверик е смрто сериозен кога ги тренира своите пилоти, група чиј број мора да го намали на првите шест кои ќе учествуваат во мисијата. Екипажот се состои од Феникс (Барбаро), прифатен од момчињата, арогантниот џелат (Глен Пауел) и Бредли „Петелот“ Бредшо (Мајлс Телер), син на стариот летечки партнер на Маверик и најдобар пријател Гуска, кој починал за време на тренинг – тоа е загуба што Маверик никогаш не ја преболел и за која сè уште се чувствува одговорен, иако морнарицата го ослободила. Разбирлива тензија е видлива помеѓу Маверик и Петел. Ова е и централниот конфликт во „Top Gun: Maverick“.

Сè на сè, „Time“ пишува дека секвенците на летот во филмот се божествени – понекогаш напнати, а понекогаш волшебно ослободувачки. Круз, кој инаку е искусен пилот, исто така добил дополнителна обука од морнарицата, а неговите колеги исто така научиле да летаат. Во овој филм нема мачизмо што го гледавме во оригиналот, но многумина ќе се согласат дека продолжението е многу подобро.

Коронавирус