среда, 28. септември 2022. Вести денес: 126
home ТВ и Филм

„Како ви е до доделување Оскари по секс-скандалите кои го потресоа Холивуд“?

-Во Холивуд треба многу добро да се замислат дали прославите во Лос Анџелес нема да бидат попречени од скандалот кој избувна со продуцентот Харви Вајнстијн“, пишува уште во опширната статија.
„Како ви е до доделување Оскари по секс-скандалите кои го потресоа Холивуд“?

Оваа година треба да е нула за наградите Оскар. Со ваков повик се огласи угледниот весник Њујорк тајмсЧленовите на Американската кинематографија треба да размислат за делењето на статуите на 4-ти март.

-Во Холивуд треба многу добро да се замислат дали прославите во Лос Анџелес нема да бидат попречени од скандалот кој избувна со продуцентот Харви Вајнстијн, пишува уште во опширната статија.

Човекот кој стои зад Бандите на ЊујоркВљубениот Шекспир и други култните филмови, беше обвинет во десетици случаи за сексуални напади против актерки.

Меѓу жртвите на Вајнштајн биле Анџелина Џоли, Салма Хајек и други. Авторот на статијата, исто така, ги обвини познати режисери и актери, како Квентин Тарантино и Мет Дејмон, дека ги прикривале авантурите на продуцентот.

-Ќе биде многу трагично ако на режисерот на  „Евтини приказни“ му се даде Оскар на Лара Крофт, коментира уште новинарот.

Затоа е најдобро оваа година да не се даваат Оскари, се вели во статијата.

Првата награда за Оскар беше доделена во 1929 година. Статуата беше прогласена за Оскар на шестиот роденден.

Постојат две верзии за името на потеклото. Едната гласи дека кумот на наградата е актерка Бет Дејвис, која и го дала името на наградата, но мотивот е добиен според нејзиниот тогашен сопруг Хармон Оскар Нелсон.

Според друга верзија, крштевањето е секретарка Маргарет Херик. Таа рече дека статуата е многу слична со нејзиниот роднина Оскар Пирс.

Коронавирус