недела, 17. јануари 2021. Вести денес: 0
home ТВ и Филм

Јужнокорејскиот филм „Паразит“ добитник на Златната палма во Кан

Јужнокорејскиот филм „Паразит“ добитник на Златната палма во Кан

Филмот „Паразит” на јужнокорејскиот режисер Бонг Џон Хоа ја освои Златната палма на филмскиот фестивал во Кан.

Наградата Гран е за филмот „Атлантис”, на француско-сенегалската режисерка Мати Диоп. Таа е првата жена од африканско потекло, која се најде во натпреварот за остварувања во Кан.

Наградата за најдобар актер му припадна на Антонио Бандерас за улогата во филмот „Бол и слава” на Педро Алмодовар, додека за најдобра актерка е прогалсена Емили Бичем за улогата во филмот „Малиот Џо”.

Белгијците, браќата Жан-Пјер и Лук Дарден, ја освоија наградата за најдобра режија за филмот „Младиот Ахмед”. (МИА)

 

Коронавирус