четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 145
home ТВ и Филм

Хоакин Феникс ќе го игра Наполеон во новиот филм на Ридли Скот

Хоакин Феникс ќе го игра Наполеон во новиот филм на Ридли Скот

Познатиот холивудски режисер Ридли Скот, кој моментално работи на филмот „Последниот дуел“ со Мат Дејмон, веќе го има планирано својот следен блокбастер.

Осумдесет и две годишниот режисер на „Гладијатор“ одлучил да го покани Хоакин Феникс, ѕвездата на неговиот хит од 2000 година, во улога на Наполеон во историската сага „Kitbag“.

Засега се знае само дека филмот ќе ги прикаже раните години од животот на идниот француски император и неовиот непоколеблив и истраен подем во француската политика, јави денеска портолот Татлер. Насловот доаѓа од зборовите „патничка торба“, и се повикува на поговорката од времето на наполеоновските војни: „секој војник во својот ранец го носои жезлото на маршалот“.

Сеуште не е утврден датумот на почеток на снимањето.

Коронавирус