среда, 28. јули 2021. Вести денес: 133
home ТВ и Филм

Голите сцени не и претставуваат проблем, таа не знае кога ќе престане да се соблекува, а сега ја чека важна и поинаква улога

Голите сцени не и претставуваат проблем, таа не знае кога ќе престане да се соблекува, а сега ја чека важна и поинаква улога

Дакота Џонсон (31), која јавноста ја памети најдобро по еротската франшиза „Педесет нијанси на сиво“, ќе ја игра главната улога во адаптацијата на Нетфликс за книгата „Убедување“ на писателката Џејн Остин, пишува „Вариети“.

Филмот ќе се снима под режија на Кери Кракнел и тоа ќе биде нејзино долгометражно режисерско деби, а сценариото за филмот го адаптираа Рон Бас и Алис Викторија Винслоу.

Книгата зборува за 27-годишната Ен Елиот, тврдоглава жена која живее на работ на банкрот со членови на нејзиното снобистичко семејство. Приказната ја следи нејзината романтична врска со офицерот на морнарицата Фредерик Венворт, со кого беше среќно свршена додека пријателот на Лејди Расел не ја убеди дека тој е „недостоен“ за нејзината љубов. По осум години Фредерик се враќа како богат капетан на морнарицата и Ана добива втора шанса за љубов.

„Убедување“ е последната книга објавена од познатата писателка пред нејзината смрт во 1817 година и веќе е адаптирана за прикажување на мали и големи екрани. Една од нив е телевизиски филм од 2007 година во кој глуми британската актерка Сали Хокинс.

Снимањето на филмот „Убедување“ се очекува да започне во мај.

Инаку, Дакота е ќерка на познатите холивудски актери Дон Сононсон и Мелани Грифит, поради кои уште како дете беше воведен во светот на филмската индустрија затоа што ја носеле на сетови.

Џонсон е во долга врска со 12-годишниот член на групата Колдплеј и поранешен сопруг на Гвинет Палтроу, Крис Мартин. Се шпекулираше дека раскинале, но во август минатата година биле видени за време на романтична вечера, а странските медиуми исто така напишале дека се вериле.

Кариерата на Дакота беше обележана со голи улоги како онаа во еротската трилогија „Педесет нијанси сиво“, а таа еднаш истакна дека нема проблеми со соблекувањето.

– Голотијата е многу интересна за мене како актерка. Џејми Дорнан и јас работевме навистина блиску многу долго. Немаше никаква инхибиција и ние си верувавме едни на други. Но, тоа беше коцкање! Што ако тој беше некој кретен? Нема шминка тука и тоа е направено за чиста изведба. Не знам дали ќе престанам да правам сцени на голотија кога ќе ми се спуштат градите. Мислам дека имам повеќе европски начин на размислување за вакви работи. Не сакам да гледам како некој носи градник и гаќички во секс сцени. Да бидеме искрени во врска со тоа. Луѓето се голи кога имаат секс, рече актерката, која исто така се соблече за улогата во филмот „Суспирија “.

Коронавирус