сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 23
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home ТВ и Филм

Фејми Даут од „Медена земја“, снима документарец во Вухан (ВИДЕО)

Фејми Даут од „Медена земја“, снима документарец во Вухан (ВИДЕО)

Еден од двајцата директори на фотографија на „Медена земја“, Фејми Даут е во Вухан, Кина, жариштето на пандемијата. Снима документарен филм во американско-кинеска продукција. Тој за „Само Прашај“ пренесува каков е животот во местото каде се појави новиот коронавирус.

Со филмската екипата се единствените странци во деветмилионскиот град кој е затворен од 28 јануари.

И покрај целодневните снимања, тој во видео јавувањето со елан пренесува како изгледа градот на духови и што значи изолација на кинески начин: задолжителни маски и ракавици, танцувања на отворено за да се крепи духот и чување на сопственото и здравјето на другите.

Коронавирус