среда, 2. декември 2020. Вести денес: 0
home ТВ и Филм

Фановите збеснаа: Симпсонови го предвидоа коронавирусот уште во 1993 година (ВИДЕО)

Фановите збеснаа: Симпсонови го предвидоа коронавирусот уште во 1993 година (ВИДЕО)

Обожавателите на Симпсон веруваат дека долгогодишната анимирана серија го предупреди светот од коронавирус пред повеќе од две децении.

Тие ја наведуваат епизодата од серијата од 1993 година, наречена Осака грип, која се шири низ Спрингфилд, откако жителите нарачаа блендери од Јапонија.

Во епизодата, еден од работниците што ги пакува блендерите во кутии во Јапонија се разболел и случајно го испратил вирусот во САД.

„Те молам, не му кажувај на мојот претпоставен дека имам грип“, вели тој пред да се искашла во кутијата.

Откако блендерите пристигнале во Спрингфилд, повеќето жители се разболеле.

 

Иако вирусот потекнува од Јапонија наместо кинескиот Вухан, фановите на Симпсон објаснуваат во реакциите на Твитер.

„Симпсонови повторно успеаја“ е само еден коментар за серијалот што честопати излегува дека е „пророкувачки“.

Коронавирус