недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 99
home ТВ и Филм

„Детството ми е уништено“: Дали Шиљо од Дизни е куче или бик? Разоткриена тајната од нашето детство

„Детството ми е уништено“: Дали Шиљо од Дизни е куче или бик? Разоткриена тајната од нашето детство

Популарните херои на Дизни, Мики Маус, Паја Патак, кравата Белка, Пата Патак, Баја Патак и други ликови од најпознатото семејство на цртани филмови, секогаш привлекувале големо внимание на јавноста. Овој пат, темата на светската јавност стана Шиљо, поради дебатата дали тој е бик или куче.

Мирна Нуархпа сними вирално видео на ТикТок, во кое на своите следбеници на оваа мрежа им поставува едно прашање – дали тие знаат кое животно е всушност Шиљо?

„Колку години имавте кога дознавте дека Шиљо е всушност бик, а не куче?“ праша таа.

Имено, во видеото таа ги презентираше тврдењата и фактите дека Шиљо е всушност бик од семејството Абердин Ангус, а не куче со човечки обележја.

“Дали задоцнив со ова знаење? Моето детство е уништено”, продолжи таа.

Аргументот дека Шиљо е бик е поткрепен и од идентитетот на неговата голема љубов, Белка.

Видеото силно одекна на социјалните мрежи, каде што само во оригиналното видео на Тик Ток, имаше дури 880 000 прегледи, како и 83 000 лајкови.

„Шиљо е куче. Првпат беше претставен како спореден лик по име „Дипи Дог“ во 30-тите години на минатиот век “, истакна едно лице.

„Тој е куче, тој е поранешен член на актерската екипа тука. Тоа беше нешто што всушност мораше да го знаеме “, додаде друг.

„Дали лицето што го стори ова некогаш гледал цртан филм со Шиљо? Тој има син, тоа е куче !! Не крава !! „Напиша трето лице.

Ова не е прв пат Шиљо да биде предмет на дискусија на Интернет, но се чини дека ова е најсериозната дискусија досега, со еден куп грди коментари.

„Имав сегашни години кога дознав дека Шиљо е крава, а не куче“, рече една личност.

„Белка е крава, но не е глупава. Сепак, тие се нацртани идентично “, одговори другиот.

„Видов пост на кој пишуваше дека Шиљо е бик, а не куче и почнав да плачам, а сега мојот најдобар пријател се обидува да докаже дека е куче“, изјави третиот.

Според веб-страницата на Доктор Дизни, Шиљо е наведен како антропоморфно куче, што значи дека тој има човечки карактеристики.

ЕУРО 2020

Македонија