четврток, 4. јуни 2020. Вести денес: 38
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home ТВ и Филм

Дени де Вито ќе ја добие наградата за животно дело

Дени де Вито ќе ја добие наградата за животно дело

Дени де Вито ќе ја добие наградата за животно дело на годинешниот Меѓународен филмски и камерен фестивал во Торуњ, Полска.

Меѓу позначајните улоги му се оние во оскаровскиот филм „Лет над кукавичкото гнездо и во хумористичната серија „Такси“ за која во 1981 година доби „Златен глобус“ и „Еми“ за најдобра машка споредна улога.

Глумецот во 2001 го продуцираше филмот „Ерин Брокович“, кој беше номиниран за „Оскар“ за најдобар филм.

Меѓународниот филмски фестивал во Торуњ ќе се одржи од 9. до 16 ноември.

Коронавирус