сабота, 10. април 2021. Вести денес: 48
home ТВ и Филм

Би-Би-Си снима ТВ-серија со Грета Тунберг

Би-Би-Си снима ТВ-серија со Грета Тунберг

Телевизиската корпорација Би-Би-Си ќе снима документарна ТВ-серија со 17-годишната активистка за климатски промени, Грета Тунберг.

„Серијата ќе ја следи светската одисеја на Грета, што ја постави на првите борбени линии на климатските промени и ја однесе на најнеобичните места на Земјата, каде што таа истражува каква штета веќе е направена и што може да се преземе“, се вели во објавата на Би-би-си.

Проектот беше најавен вчера, но сè уште нема подробности околу датумот на прикажување, како ни за бројот на епизоди. (МИА)

Коронавирус