петок, 29. јули 2022. Вести денес: 133
home Познати

За време на СП ја засака цела нација, сега удри по неа: Писмото на Колинда по повод смртта на Оливер ја дигна Хрватска на нозе

За време на СП ја засака цела нација, сега удри по неа: Писмото на Колинда по повод смртта на Оливер ја дигна Хрватска на нозе

Претседателката на Хрватска која стана симбол на СП во Русија и миленичка на целата нација сега е на мета на целата нација.

Имено таа изрази сочувство по повод смртта на Оливер Драгојевиќ, но на еден чуден начин што предизвика лавина од коментари и реакции во јавноста.

Соопштението до јавноста кое во неделата го испратија од Кабинетот на претседателката се најде на мета на многумина на социјалните мрежи.

А објаснување за писмото има и социологот Свен Марчелиќ кој напиша каде е проблемот во врска со ова писмо по повод смртта на пејачот.

-Драга PR служба на претседателката на Републиката, кога мислите на реченицата „беше обожуван кај далматинскиот народ“, мислевте и дека е омилен и слушан во сите делови на Хрватска? Затоа користете ја формата која најубаво ќе ја опише неговата „големина“.

Со други зборови реченицата да биде со далматинско потекло е спротивно да е и омилен во сите делови на Хрватска.

Коронавирус