сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 67
home Познати

ВРЕМЕТО ЗА ТАГА ПОМИНА: Кралицата им се врати на новите обврски во дворецот, а светот е во неверување што не можелa да одложи таа

ВРЕМЕТО ЗА ТАГА ПОМИНА: Кралицата им се врати на новите обврски во дворецот, а светот е во неверување што не можелa да одложи таа

Британската кралица Елизабета втора им се врати на кралските обврски по смртта на својот сопруг, принцот Филип.

Имено таа учествуваше во церемонија по повод одењето во пензија на најстариот член во кралското семејство, пренесува Ројтерс.

Кралицата била домаќинка на церемонијата по повод одењето во пензија на првиот човек во дворската служба кој ги води работите на кралското семејство и се грижи за дворот. Тој традиционално ја носи титулата гроф се до неговото пензионирање, а потоа се стекнува со титулата лорд.

Принцот Филип кој беше до кралицата цели 69 години почина во петокот во дворецот Виндзор. Имаше 99 години, а неговиот погреб е закажан за во сабота.

Најнови вести

Коронавирус