среда, 28. јули 2021. Вести денес: 125
home Познати

Времето ништо не лечи, а плачам и по неколку денови без престан: Болна исповед на мајката на познатата балканска пејачка која почина од рак

Времето ништо не лечи, а плачам и по неколку денови без престан: Болна исповед на мајката на познатата балканска пејачка која почина од рак

Пејачката Дона Арес почина на 2 октомври 2017 година на 41 година од својот живот, по тешката и долга битка со болеста, а од тогаш времето за нејзиното семејство како да застанало во минатото.

Таа почина во родниот Бихаќ, а претходно пејачката живеела во Данска, но како што велат многумина таа осетила дека доаѓа крајот па се вратила дома.

Нејзината мајка Ајка Колаковиќ најтешко ја поднела нејзината смрт.

-Преболно е, претешко. Не дај Боже никој да не се чувствува како мене. Времето ништо не лечи. Имам јас свои механизми за функционирање, поприлично сме јаки и големи борци… Меѓутоа таа е секогаш присутна, навикнавме на Азра да ја нема дома, бидејќи одеше на турнеи, но доаѓаат денови кога се соочуваш со вистината која е сурова. Се е страшно, раскажува мајката на пејачката за „Дневни аваз“.

 

View this post on Instagram

 

Jedna i jedina!!!! Rijeka Una! Nema te ljepote i tog šuma slapova nigdje! ❤️??❤️

A post shared by Donna Ares (@donnaares) on

Со солзи во очите таа и оваа година замина на гробот на својата ќерка и по пат изјавила дека човек само ули да живее понатаму.

-Некогаш кога ја слушам нејзината музика се чувствувам како да е нормално и да е тука, но некогаш… зависи од местото, моментот, опкружувањето… некогаш тој ураган едноставно и мене ме преовладува и плачам по неколку денови, па се смирувам, функционирам нормално некое време, а потоа повторно истиот ураган, додава таа.

 

View this post on Instagram

 

Hvala vam!! ❤️Jos uvijek sam dobro!!! Podnosljivo je, iako vec osjecam i vidim, uostalom, kako polako blijedim?, rano je za bilo kakve prognoze. Ovakve prostorije kao na slici, tj. male onkoloske ambulante sa par stolica bi trebalo da ima svaka bolnica u vecim gradovima u BiH, da se ljudi ugrozenog imuniteta sa drugih kantona ne pate transportom do Sarajeva za kratke terapije (i transportom nazad). Toliko je bolesnih ljudi od raka da postoji potreba za tim i vazno je!, ali to niko nije cuo tada, mozda nece ni sada i tu vise nista ne mogu osim da svim oboljelim pozelim sto i sebi, snage, pameti i IMUNITETA do ozdravljenja!!! Uglavnom, to izgleda ovako, i u Danskoj i u Sarajevu i svuda u svijetu!!! [email protected]

A post shared by Donna Ares (@donnaares) on

Коронавирус